لوگوی مجله بیدار

شماره‌ی ۳۵

در این شماره
داستان
مقاله
نقد
پادکست
ترجمه
نویسندگان
همکاری
جشنواره
کارگاه نویسندگی
در این شماره داستان مقاله نقد پادکست ترجمه نویسندگان همکاری جشنواره کارگاه نویسندگی

اعلام نتیجه‌ی جشنواره‌ی فسون | مجله‌ی داستانی بیدار
همرسانی:
۱۷ اسفند ۱۳۹۸

اعلام نتیجه‌ی جشنواره‌ی فسون

کمتر از یک سال پیش بود که مجله‌ی داستانی بیدار و سپس نخستین جشنواره‌ی داستان‌ کوتاه ایرانی فسون را پایه ‌گذاشتیم. هدف ما از پایه‌گذاری مجله و جشنواره، گسترش داستان‌نویسی و داستان‌خوانی در ایران بود. داستان برای ما نمود اندیشه‌ و احساس و دلواپسی و امیدهای مردم است. داستان‌های خوب جهانی‌اند، و می‌توان داستانی را که در سرزمینی دور و زمانی دور نوشته شده را خواند و غرقش شد و آموخت و هم‌ذات‌پنداری کرد. هم‌زمان، هر داستان خوبی، جنبه‌ای محلی هم دارد. چیزی را از فرهنگ مردم خودش بازگو می‌کند که به شناخت بهتر آن یاری می‌رساند. می‌توان تاریخ کشوری را از داستان‌هایش بازگویی کرد. تاریخی که اتفاقا کمتر در نوشته‌های تاریخ‌نویسان گفته می‌شود.

از این رو بود که ما با تمرکز بر داستان کوتاه ایرانی، جشنواره‌ی فسون را آغاز کردیم. داستان‌نویسی و داستان‌خوانی نه تنها به کار شناخت دیگران از فرهنگ و شرایط زندگی امروزمان می‌آید، بلکه مهم‌تر از آن، به شناخت خودمان از زندگی و روان خودمان می‌انجامد. کامیابی نخستین دوره‌ی جشنواره‌ی داستان کوتاه ایرانی فسون آنجا بود که با اعتماد بیش از ۴۲۰ نویسنده، ۶۵۰ داستان کوتاه دریافت کرد. در میان این نویسندگان، کسانی بودند که برای نخستین بار داستانی می‌نوشتند. کودک تا جوان و بزرگسال داستان نوشتند، از شهرهای بزرگ تا روستاها و درباره‌ی فرهنگ جنوب ایران تا شمال و خاور و باخترش.

داستان‌ها نوشته می‌شوند تا خوانده شوند. جشنواره‌ی فسون، مجله‌ی بیدار و رادیو ایرانمهر ، خوانده شدن داستان‌های فرستاده شده را آسان‌تر از همیشه کرده است. تا امروز ۵۲ داستان خوب فرستاده شده به جشنواره را در مجله‌ی اینترنتی بیدار و رادیو ایرانمهر منتشر کرده‌ایم که برای هر خواننده‌ای از هر جای ایران که اینترنت داشته باشد به رایگان در دسترس است. پس از این هم در هر شماره، داستان‌های خوبی که فرستاده شده‌اند را منتشر خواهیم کرد. هم‌زمان، برخی از داستان‌های فرستاده‌شده را نقد کرده‌ایم و باز هم نقدهای بیشتر منتشر خواهد شد.

سه داور جشنواره، آقایان علیرضا ایرانمهر، کامران محمدی و حافظ خیاوی، همه‌ی داستان‌ها را خواندند و بررسی کردند و سرانجام سه داستان برنده را برگزیدند. همچنین هفت داستان دیگر را به عنوان داستان‌های ستوده شده نام برده‌اند. داستان‌های برنده و ستوده‌شده در شماره‌ی آینده‌ی مجله‌ی بیدار در ۲۰ اسفند اعلام خواهند شد، جایزه‌ی برندگان پیش‌کش می‌شود و متن همه‌ی این ده داستان هم به تدریج منتشر خواهد شد.

ما با شوق دوچندان برای آینده‌ی جشنواره‌ی فسون تلاش خواهیم کرد و در سال آینده دور دوم جشنواره را با ایده‌هایی نو اعلام خواهیم کرد.

علیرضا ایرانمهر – علی وحدتی

خانه درباره‌ی ما خبرنامه تماس با ما پیوندها
© مجله‌ی داستانی بیدار.
درباره‌ی ما
خبرنامه
تماس با ما
پیوندها